Poradnik dla projektanta szafy wnękowej

Szanowny Kliencie jeżeli czeka Cię trudna i odpowiedzialna decyzja wyboru funkcjonalnej i trwałej szafy wnękowej dla Ciebie i Twojej rodziny przeczytaj ten poradnik.

Powodów dla których decydujemy się na zakup nowej szafy czy garderoby może być wiele: nowy dom, mieszkanie, generalny remont, chęć pozbycia się widocznego bałaganu bądź podążanie za trendami we wzornictwie i aranżacji wnętrz. Musimy pamiętać, że każda decyzja musi być decyzją przemyślaną.

Krok 1 – określenie potrzeb

Pomyślmy co chcielibyśmy trzymać w szafie lub garderobie aby projekt w końcowym etapie jego realizacja odpowiadała naszym wyobrażeniom i była najbardziej funkcjonalna. Dlatego też proponujemy wypisać na kartce wszystkie rzeczy i przedmioty, które zamierzamy trzymać w swojej szafie czy garderobie np.  okrycia wierzchnie, koszule,  spodnie, buty, ręczniki, bielizna, drabinka, suszarka na ubrania, żelazko, rura do odkurzacza, odkurzacz, deska do prasowania, walizki lub inne torby, słoiki z przetworami, napoje w półtora litrowych opakowaniach, narzędzia.

Tak przygotowana lista pozwoli optymalnie dostosować szafę czy garderobę do Twoich oczekiwań oraz dobrać niezbędne akcesoria poprawiając jej funkcjonalność.

W budownictwie mamy do czynienia z dwoma, podstawowymi rodzajami wnęk:

We wnęce dwustronnej jesteśmy w stanie zamontować zabudowę meblową ( szafę ) , wykorzystując mury ( ściany pomieszczenia ), są to nasze naturalne ścianki boczne. W przypadku wnęki jednostronnej jest to nieco trudniejsze, gdyż do postawienia szafy niezbędna będzie ścianka boczna, a przy braku wnęki – dwie ścianki boczne.

 

Spotkasz się również z wnęką o innym kształcie, niż przedstawiona na rysunkach. Jednak ogólny sposób pomiaru opiera się na tym samym szablonie, który z powodzeniem można wykorzystać w różnych innych rozwiązaniach wnękowych.

 

 

 

2.1. Warunki pomiarowe

Pierwszym etapem przed przystąpieniem do pomiaru jest ustalenie gabarytów zabudowy:

– wysokość – najczęściej wykonuje się zabudowę do sufitu pomieszczenia, dzięki czemu możemy wykorzystać całą możliwą przestrzeń

szerokość – przy wnękach dwustronnych jest to cała dostępna długość, w przypadku wnęk jednostronnych – długość przez Państwa określona

głębokość standardowa wynosi 700mm ( 90mm przestrzeń na drzwi, 600mm wnętrze ); mniejsza niż 600mm uniemożliwia zastosowanie drążków wieszakowych i koszy.

 

2.2 Kolejność pomiarów

A – określenie głębokości zabudowy tzn. linii na której zostanie zamontowana frontalna część zabudowy ( drzwi przesuwne )

B – wzdłuż linii okalających miejsce planowanego zamontowania frontalnej części zabudowy dokonaj pomiarów długości ( wysokości i szerokości ) oraz przy pomocy poziomic , określ stopień odchyleń pionów i poziomów płaszczyzn pomieszczenia we wnęce. Zwróć szczególną uwagę na utrudnienia montażowe tzn. listwy przypodłogowe, elementy sufitów podwieszanych, gzymsy, wgłębienia i wypukłości ścian, gniazda elektryczne, rury centralnego ogrzewania i gazowe i inne podobne.

 

Ze względu na występujące w budownictwie tolerancje i niedokładności powstałe m. in. w wyniku innych prac remontowo-budowlanych na przykład z przed kilku lat, pomiar musi polegać na dokładnym określeniu maksymalnej wysokości i szerokości wnęki. Po wykonaniu podstawowego pomiaru z użyciem miary, w dalszej kolejności uzyskane wyniki należy skorygować o stopień odchyleń odczytanych za pomocą poziomic.

 

Podobnie postępujemy przy określaniu wymiarów ścianki bocznej. Przy wykonaniu pomiarów, należy również zwrócić uwagę na różnice w szerokości wnęki. Szerokość Wnęki wzdłuż linii frontalnej części zabudowy i wzdłuż linii ‘’pleców” mogą się różnić, w stopniu uniemożliwiający sprawny montaż. Tę różnicę najłatwiej określić przy pomocy kątomierza nastawnego. Ustawiając kąt prosty ( 90 stopni ), przystawiamy do pleców ( tak jakby to była półka ) i miarą mierzymy szczelinę powstałą w wyniku różnicy. Dzięki temu możemy zapobiec zamówieniu zbyt krótkich półek. Konstrukcja drzwi przesuwanych pozwala na ich regulację w pionie i poziomie w zakresie 5 mm. W tym zakresie nie ma potrzeby stosowania cokołów wyrównujących.

 

Oto przykładowa wnęka :

Mamy tu do czynienia z krzywiznami powstałymi w wyniku odchylenia od pionu lewej ściany (KS) i od poziomu na suficie (KW). Ściana z prawej strony jak również podłoga takich krzywizn nie wykazują.

Prawidłowo przyjęta szerokość zabudowy to S+KS

Prawidłowo przyjęta wysokość zabudowy to W+KW

Określenie stopnia odchyleń (krzywizn) jest niezbędne dla późniejszego prawidłowego przebiegu montażu.

Krok 3 projekt korpusu

Szafa wnękowa ma właściwie same zalety. Przede wszystkim zdecydowanie lepiej niż gotowe meble jest w stanie zagospodarować przestrzeń – tą w pomieszczeniu, w którym będzie stała , i tą wewnątrz mebla – to my decydujemy, ile miejsca przeznaczymy na ubrania wiszące, ile na półki, szuflady. Jeśli szafa jest duża , możemy nawet wygospodarować kącik na deskę do prasowania, suszarkę itd.

Kiedy już zdecydowaliśmy,gdzie stanie nasza szafa i dokonaliśmy dokładnych pomiarów najlepiej jest rozrysować to sobie na kartce i potem nanieść na rysunek wymiary. Przy tworzeniu wstępnej koncepcji zabudowy korpusu należy pamiętać o pewnych kanonach rozkładu wnętrza. Poniższe rady powinny okazać się Państwu pomocne przy bardziej racjonalnym podejściu do tematu.

 

Typowe przestrzenie wewnątrz szafy;

 • minimalna głębokość przestrzeni ubraniowej we wnętrzu szafy wynosi 550mm ( odzież nie niszczy się o drzwi przesuwane)
 • minimalna głębokość zewnętrzna zabudowy z drzwiami przesuwnymi , przy której ubrania na drążkach nie będą się gniotły, wynosi 630mm (należy przy tym pamiętać, że skrzydła drzwi spłycają głębokość szafy o 90mm.
 • wysokość dla ubrań tzw. długich (płaszcze, sukienki) 1500- 1800mm
 • wysokość dla ubrań tzw. krótkich (kurtki, bluzki, koszule, spódnice) 1000-1100mm
 • jeśli szafa lub garderoba jest wysoka warto zamontować pod sufitem tzw. pantograf, czyli specjalny drążek z uchwytem, który łatwo można opuszczać i podnosić
 • wysokość czoła szuflad 120mm, 160mm, 220mm, gdzie głębokość szuflady jest o 20mm mniejsza
 • wysokość koszy 150mm i 200mm
 • odległości wysokości między półkami wynoszą 250 – 350mm, przy czym półki na wysokości wzroku mogą być niższe, natomiast pod sufitem i nad podłogą – wyższe , ze względu na dostęp
 • szerokość półek i koszy powinna wynosić 400 lub 600mm, ze względu na najbardziej ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni
 • przy głębokości szafy mniejszej niż 600mm wskazane jest zamiast drążka ubraniowego zastosowanie wieszaka poprzecznego z funkcją wysuwu
 • maksymalna długość półek i drążków ubraniowych wynosi 1200mm, lecz nie powinny one przekraczać 900mm ze względu na odkształcenia
 • dzianinowe sweterki i bluzy powinny być ułożone na półkach o wysokości ok.300mm i szerokości ok. 350-450mm
 • spodnie wygodnie jest powiesić na specjalnych wieszakach zamontowanych na wysokości 900mm
 • koszule nie pogniotą się , jeśli zawisną na drążku na wysokości ok.900mm
 • pościel i koce , a także rzadko używane rzeczy, należy umieścić w przeźroczystych plastikowych pudłach i ustawić je na najwyższej półce ( o wysokości ok.500mm)
 • w koszach nie należy przechowywać drobnych rzeczy typu: skarpetki, pończochy, lekarstwa itp., gdyż mogą przelatywać przez otwory w koszu i blokować wysunięcie kosza, wówczas lepszym rozwiązaniem są szuflady

 

Rozwiązania konstrukcyjne

 • grubość płyty meblowej, stosowanej przy produkcji zabudów meblowych wynosi 18mm i 10mm (przy elementach nie mających funkcji konstrukcyjnych)
 • głębokość topu halogenowego przed zabudową wynosi 170mm
 • wysokość cokołu pod listwą podłogową wynosi 50mm
 • przy elementach z płyty meblowej , przekraczających długość 2750mm stosuje się łączenie materiału
 • najefektowniej prezentują się drzwi przesuwane w szerokości pojedynczego frontu 600-800mm
 • przy ustaleniu ilości drzwi należy pamiętać, że podział wnętrza powinien pokrywać się z podziałem drzwi, w ten sposób uzyskamy najlepszy dostęp do wnętrza
 • przy krzywych ścianach, szuflady najwygodniej jest umieścić w środkowej części zabudowy
 • nierówności na suficie i podłodze najlepiej jest ukryć za pomocą tzw. listwy maskującej w kolorze zabudowy pasowanej do krzywizn, przy czym im szersza listwa, tym mniej widoczne krzywizny
 • przy stałej zabudowie meblowej (meble bez możliwości przestawienia) można odstąpić od montowania takich elementów jak podłoga, sufit, ścianka boczna czy plecy, co dodatkowo zwiększa pojemność szafy i obniża jej koszt
 • szerokość szuflady dla prowadnic rolkowych projektujemy mniejszą o 25mm a dla prowadnic łożyskowych pełnego wysuwu (szczególnie polecanych) zmniejszamy o 27mm

 

Przy wymiarowaniu elementów szafy należy pamiętać, że płyta meblowa jest gruba na 18mm a okleina ABS z klejem to dodatkowy wymiar 1,5mm. Jest to szczególnie istotne przy wymiarowaniu frontów szuflad wpuszczanych.

Wszystkie akcesoria i elementy potrzebne do zbudowania szafy we własnym zakresie można zakupić w firmie REMONTEX Sp.J.

poradnik-jak-zaprojektowac-szafe-remontex-6