Poradnik dla projektanta szafy wnękowej

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Szanowny Kliencie jeżeli czeka Cię trudna i odpowiedzialna decyzja wyboru funkcjonalnej i trwałej szafy wnękowej dla Ciebie i Twojej rodziny przeczytaj ten poradnik.

Powodów dla których decydujemy się na zakup nowej szafy czy garderoby może być wiele: nowy dom, mieszkanie, generalny remont, chęć pozbycia się widocznego bałaganu bądź podążanie za trendami we wzornictwie i aranżacji wnętrz. Musimy pamiętać, że każda decyzja musi być decyzją przemyślaną.

Krok 1 – określenie potrzeb

 

Pomyślmy co chcielibyśmy trzymać w szafie lub garderobie aby projekt w końcowym etapie jego realizacja odpowiadała naszym wyobrażeniom i była najbardziej funkcjonalna. Dlatego też proponujemy wypisać na kartce wszystkie rzeczy i przedmioty, które zamierzamy trzymać w swojej szafie czy garderobie np.  okrycia wierzchnie, koszule,  spodnie, buty, ręczniki, bielizna, drabinka, suszarka na ubrania, żelazko, rura do odkurzacza, odkurzacz, deska do prasowania, walizki lub inne torby, słoiki z przetworami, napoje w półtora litrowych opakowaniach, narzędzia.

Tak przygotowana lista pozwoli optymalnie dostosować szafę czy garderobę do Twoich oczekiwań oraz dobrać niezbędne akcesoria poprawiając jej funkcjonalność.

Krok 2 pomiar pomieszczenia ,wnęki

 

Jeśli określiłeś już swoje oczekiwania zmierz pomieszczenie w którym ma znajdować się szafa bądź garderoba zaznacz drzwi, okna, filary itp.

poradnik-jak-zaprojektowac-szafe-remontex-1

Szerokość A, wysokość B, głębokość C.

W budownictwie mamy do czynienia z dwoma, podstawowymi rodzajami wnęk:

wnęką dwustronną                                    wnęką jednostronną

poradnik-jak-zaprojektowac-szafe-remontex-2

 

We wnęce dwustronnej jesteśmy w stanie zamontować zabudowę meblową ( szafę ) , wykorzystując mury ( ściany pomieszczenia ), są to nasze naturalne ścianki boczne. W przypadku wnęki jednostronnej jest to nieco trudniejsze, gdyż do postawienia szafy niezbędna będzie ścianka boczna, a przy braku wnęki – dwie ścianki boczne.

Wnęka dwustronna Wnęka jednostronna

 

Spotkasz się również z wnęką o innym kształcie, niż przedstawiona na rysunkach. Jednak ogólny sposób pomiaru opiera się na tym samym szablonie, który z powodzeniem można wykorzystać w różnych innych rozwiązaniach wnękowych.

 

 

2.1. Warunki pomiarowe

Pierwszym etapem przed przystąpieniem do pomiaru jest ustalenie gabarytów zabudowy:

– wysokość – najczęściej wykonuje się zabudowę do sufitu pomieszczenia, dzięki czemu możemy wykorzystać całą możliwą przestrzeń

szerokość – przy wnękach dwustronnych jest to cała dostępna długość, w przypadku wnęk jednostronnych – długość przez Państwa określona

głębokość standardowa wynosi 700mm ( 90mm przestrzeń na drzwi, 600mm wnętrze ); mniejsza niż 600mm uniemożliwia zastosowanie drążków wieszakowych i koszy.

 

2.2 Kolejność pomiarów

A – określenie głębokości zabudowy tzn. linii na której zostanie zamontowana frontalna część zabudowy ( drzwi przesuwne )

B – wzdłuż linii okalających miejsce planowanego zamontowania frontalnej części zabudowy dokonaj pomiarów długości ( wysokości i szerokości ) oraz przy pomocy poziomic , określ stopień odchyleń pionów i poziomów płaszczyzn pomieszczenia we wnęce. Zwróć szczególną uwagę na utrudnienia montażowe tzn. listwy przypodłogowe, elementy sufitów podwieszanych, gzymsy, wgłębienia i wypukłości ścian, gniazda elektryczne, rury centralnego ogrzewania i gazowe i inne podobne.

poradnik-jak-zaprojektowac-szafe-remontex-3

Ze względu na występujące w budownictwie tolerancje i niedokładności powstałe m. in. w wyniku innych prac remontowo-budowlanych na przykład z przed kilku lat, pomiar musi polegać na dokładnym określeniu maksymalnej wysokości i szerokości wnęki. Po wykonaniu podstawowego pomiaru z użyciem miary, w dalszej kolejności uzyskane wyniki należy skorygować o stopień odchyleń odczytanych za pomocą poziomic.

 

Podobnie postępujemy przy określaniu wymiarów ścianki bocznej. Przy wykonaniu pomiarów, należy również zwrócić uwagę na różnice w szerokości wnęki. Szerokość Wnęki wzdłuż linii frontalnej części zabudowy i wzdłuż linii ‘’pleców” mogą się różnić, w stopniu uniemożliwiający sprawny montaż. Tę różnicę najłatwiej określić przy pomocy kątomierza nastawnego. Ustawiając kąt prosty ( 90 stopni ), przystawiamy do pleców ( tak jakby to była półka ) i miarą mierzymy szczelinę powstałą w wyniku różnicy. Dzięki temu możemy zapobiec zamówieniu zbyt krótkich półek. Konstrukcja drzwi przesuwanych pozwala na ich regulację w pionie i poziomie w zakresie 5 mm. W tym zakresie nie ma potrzeby stosowania cokołów wyrównujących.

poradnik-jak-zaprojektowac-szafe-remontex-4

Oto przykładowa wnęka :

Mamy tu do czynienia z krzywiznami powstałymi w wyniku odchylenia od pionu lewej ściany (KS) i od poziomu na suficie (KW). Ściana z prawej strony jak również podłoga takich krzywizn nie wykazują.

Prawidłowo przyjęta szerokość zabudowy to S+KS

Prawidłowo przyjęta wysokość zabudowy to W+KW

Określenie stopnia odchyleń (krzywizn) jest niezbędne dla późniejszego prawidłowego przebiegu montażu.

Krok 3 projekt korpusu

 

Szafa wnękowa ma właściwie same zalety. Przede wszystkim zdecydowanie lepiej niż gotowe meble jest w stanie zagospodarować przestrzeń – tą w pomieszczeniu, w którym będzie stała , i tą wewnątrz mebla – to my decydujemy, ile miejsca przeznaczymy na ubrania wiszące, ile na półki, szuflady. Jeśli szafa jest duża , możemy nawet wygospodarować kącik na deskę do prasowania, suszarkę itd.

Kiedy już zdecydowaliśmy,gdzie stanie nasza szafa i dokonaliśmy dokładnych pomiarów najlepiej jest rozrysować to sobie na kartce i potem nanieść na rysunek wymiary. Przy tworzeniu wstępnej koncepcji zabudowy korpusu należy pamiętać o pewnych kanonach rozkładu wnętrza. Poniższe rady powinny okazać się Państwu pomocne przy bardziej racjonalnym podejściu do tematu.

 

Typowe przestrzenie wewnątrz szafy;

 • minimalna głębokość przestrzeni ubraniowej we wnętrzu szafy wynosi 550mm ( odzież nie niszczy się o drzwi przesuwane)
 • minimalna głębokość zewnętrzna zabudowy z drzwiami przesuwnymi , przy której ubrania na drążkach nie będą się gniotły, wynosi 630mm (należy przy tym pamiętać, że skrzydła drzwi spłycają głębokość szafy o 90mm.
 • wysokość dla ubrań tzw. długich (płaszcze, sukienki) 1500- 1800mm
 • wysokość dla ubrań tzw. krótkich (kurtki, bluzki, koszule, spódnice) 1000-1100mm
 • jeśli szafa lub garderoba jest wysoka warto zamontować pod sufitem tzw. pantograf, czyli specjalny drążek z uchwytem, który łatwo można opuszczać i podnosić
 • wysokość czoła szuflad 120mm, 160mm, 220mm, gdzie głębokość szuflady jest o 20mm mniejsza
 • wysokość koszy 150mm i 200mm
 • odległości wysokości między półkami wynoszą 250 – 350mm, przy czym półki na wysokości wzroku mogą być niższe, natomiast pod sufitem i nad podłogą – wyższe , ze względu na dostęp
 • szerokość półek i koszy powinna wynosić 400 lub 600mm, ze względu na najbardziej ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni
 • przy głębokości szafy mniejszej niż 600mm wskazane jest zamiast drążka ubraniowego zastosowanie wieszaka poprzecznego z funkcją wysuwu
 • maksymalna długość półek i drążków ubraniowych wynosi 1200mm, lecz nie powinny one przekraczać 900mm ze względu na odkształcenia
 • dzianinowe sweterki i bluzy powinny być ułożone na półkach o wysokości ok.300mm i szerokości ok. 350-450mm
 • spodnie wygodnie jest powiesić na specjalnych wieszakach zamontowanych na wysokości 900mm
 • koszule nie pogniotą się , jeśli zawisną na drążku na wysokości ok.900mm
 • pościel i koce , a także rzadko używane rzeczy, należy umieścić w przeźroczystych plastikowych pudłach i ustawić je na najwyższej półce ( o wysokości ok.500mm)
 • w koszach nie należy przechowywać drobnych rzeczy typu: skarpetki, pończochy, lekarstwa itp., gdyż mogą przelatywać przez otwory w koszu i blokować wysunięcie kosza, wówczas lepszym rozwiązaniem są szuflady

 

Rozwiązania konstrukcyjne

 • grubość płyty meblowej, stosowanej przy produkcji zabudów meblowych wynosi 18mm i 10mm (przy elementach nie mających funkcji konstrukcyjnych)
 • głębokość topu halogenowego przed zabudową wynosi 170mm
 • wysokość cokołu pod listwą podłogową wynosi 50mm
 • przy elementach z płyty meblowej , przekraczających długość 2750mm stosuje się łączenie materiału
 • najefektowniej prezentują się drzwi przesuwane w szerokości pojedynczego frontu 600-800mm
 • przy ustaleniu ilości drzwi należy pamiętać, że podział wnętrza powinien pokrywać się z podziałem drzwi, w ten sposób uzyskamy najlepszy dostęp do wnętrza
 • przy krzywych ścianach, szuflady najwygodniej jest umieścić w środkowej części zabudowy
 • nierówności na suficie i podłodze najlepiej jest ukryć za pomocą tzw. listwy maskującej w kolorze zabudowy pasowanej do krzywizn, przy czym im szersza listwa, tym mniej widoczne krzywizny
 • przy stałej zabudowie meblowej (meble bez możliwości przestawienia) można odstąpić od montowania takich elementów jak podłoga, sufit, ścianka boczna czy plecy, co dodatkowo zwiększa pojemność szafy i obniża jej koszt
 • szerokość szuflady dla prowadnic rolkowych projektujemy mniejszą o 25mm a dla prowadnic łożyskowych pełnego wysuwu (szczególnie polecanych) zmniejszamy o 27mm

 

Przy wymiarowaniu elementów szafy należy pamiętać, że płyta meblowa jest gruba na 18mm a okleina ABS z klejem to dodatkowy wymiar 1,5mm. Jest to szczególnie istotne przy wymiarowaniu frontów szuflad wpuszczanych.

Wszystkie akcesoria i elementy potrzebne do zbudowania szafy we własnym zakresie można zakupić w firmie REMONTEX Sp.J.

poradnik-jak-zaprojektowac-szafe-remontex-6